Fašiangy v našej MAS

FasiangyObdobie od Troch kráľov  do polnoci pred škaredou popolcovou stredou nazývame fašiangy. Potom nasleduje 40 dňový pôst až do Veľkého piatku. Od človeka k človeku bývalo za dávnych čias akosi bližšie, než je to teraz. Ale sú aj dnes dediny, kde sa na starú krásu nezabúda, kde toto úchvatné divadlo i dnes predvádzajú.

 

Na území našej MAS sa tieto tradície zachovávajú takmer v každej obcí, počnúc Tepličkou nad Váhom a končiac  Zázrivou. V Terchovskej doline bol ústrednou postavou Turoň. K jeho sprievodu patrili: Škopiak, Strelec, Cigánka s dieťaťom. Strelec sa snaží priviesť Turoňa k hnojisku a tam ho drevenou puškou zastrelí. Škopiak neskôr volá gazdu, aby mu ukázal, akú má Turoň slaninku a takú praje aj jemu. O chvíľku je Turoň opäť na nohách a s gazdinou tancuje na vysoké konope. Dnes už žijeme iné časy a na túto krásu sa pomaly zabúda. Častokrát počuť od tých skôr narodených aj takéto slová: „Voľakedy sa žilo v našich krajoch chudobnejšie, ale veselšie.“

Faiangy-_Nezbudska_Lka IMG_7720

Fotografie z minulých ročníkov – fašiangové sprievody v obciach Nezbudská Lúčka a Teplička nad Váhom

Fašiangy na Slovensku sa od dávnej minulosti spájali s veselosťou, ľudovými zábavami, hrami, karnevalmi a prekáračkami. V ostatných desaťročiach sú však ľudové zvyky na ústupe a väčšiu tradíciu získavajú plesy a bály. V území našej MAS sa ich bude konať niekoľko, nájdete ich TU. Plagátiky s ponukami plesov postupne pridávame na náš web  a podujatia na území MAS pravidelne aktualizujeme.

Pozvánky na plesy ( pre zväčšenie kliknite na obrázok)

plagat_nededza_ples2-page-001Ples_Obec_Varin1_2_2 NEZBUDSK_LUKA

Posted in Oznamy.