(Ne)tradičný piknik

Nadácia SPP aj tento rok podporila projekty, ktoré mali za úlohu prispieť k oživeniu komunitného, kultúrneho či športového života v mestách a obciach. V rámci celého Slovenska bolo vybratých 69 projektov, medzi ktoré zo svojho grantového programu „SPPoločne pre komunity” prerozdelila až 100 000 eur. V konkurencii uspelo aj naše občianske združenie MAS Terchovská dolina, ktoré sa uchádzalo o grant vo výške 1500 Eur.

(Ne)tradičný piknik vznikol ako nápad vytvoriť miestnej komunite a širokej verejnosti priestor na príjemné a zmysluplné strávenie voľného času, spomalenie v uponáhľanej dobe a stretnutie s priateľmi. Jeho cieľom bolo zároveň pozdvihnúť povedomie o zvyklostiach, tradičných remeslách a jedlách na území mikroregiónu Terchovskej doliny.

Krásne jesenné počasie prilákalo v nedeľu poobede, 9. októbra, do parku a na námestie sv. Floriána množstvo zvedavých návštevníkov. Deti sa tešili na aktivity ako maľovanie na tvár, tvorivé dielne, ukážky práce dobrovoľných horských záchranárov či zdobenie medovníkov, kým dospelí chceli hlavne ochutnať zaujímavé jedlá.

O prípravu všetkých jedál sa ochotne postarali tímy šikovných žien z Varína (pod vedením pani Sauerovej), z Dolnej Tižiny (pod vedením pani Ondrovej) a z Tepličky nad Váhom (pod vedením pani Kolenčíkovej). Jednotlivo svojimi receptami prispeli aj gazdiné zo Strečna (krúpna baba) a zo Zázrivej (kváska). Za ich čas a snahu im patrí obrovské poďakovanie. Návštevníci vďaka nim mohli ochutnať rôzne koláče, pagáče, šišky, záviny, nátierky, zemiakové jelítka a tri druhy polievok – švábkovo-kapustovú, krúpkovú a kvakovú.

Spolu s ochutnávkou si zároveň všetci mohli prezrieť remeselné stánky a vyskúšať pradenie vlny, výrobu mydla, šumiviek, kutie podkovy, spoznávanie inváznych a liečivých rastlín, hru na zvoncovej zvonkohre a mnoho ďalších aktivít.

Na príprave a organizácii podujatia sa výrazne podieľala obec Varín a 152. skautský zbor Javorov Varín. Ďakujeme!

Posted in Pozvánky.